Iskola

Zalka Máté Általános Iskola

Iskolánk védőszentje

Iskolánk védőszentje, Szent József

Szent József, Jézus nevelőapja volt. Az Újszövetség szerint Dávid házából származott, ácsként munkálkodott Názáretben. Eljegyezte Szűz Máriát. Amikor jegyesét titokban el akarta bocsátani, mert gyermeket várt, álmában egy angyal tudomására hozta: Szűz Mária a Szentlélektől van áldott állapotban.

“József, Dávid fia, ne félj magadhoz venni feleségedet, Máriát, mert a gyermek, amelyet a szíve alatt hordoz, a Szentlélektől van. Fiút fog szülni, akit Jézusnak nevezel el, mert Ő szabadítja meg népét bűneitől”.7- olvashatjuk a Szentírásban.

Szent József nem játszott szerepet Jézus nyilvános működésében, azért mert még mielőtt Jézus tanítani kezdett volna, Szent József már meghalt, Jézus és Mária karjai között.

Védőszentjüknek tekintik az ácsok, asztalosok, erdészek, famunkások, favágók, bognárok, koporsókészítők, kádárok, tímárok, a jegyesek, az ifjú házasok, a családok, az árvák és a haldoklók. Segítségért folyamodnak hozzá a házépítéskor, kísértésben, hirtelen halál, reménytelen ügyek, szembetegségek idején. A XIX. századtól tartják a papnövendékek és a szerzetesek védőszentjének; a XX. században pedig a munkások patrónusa lett. Szent Józsefet legtöbbször úgy ábrázolják, hogy a kis Jézus a jobb karján ül, bal kezében pedig liliomot vagy kivirágzott vesszőt tart, de ábrázolják vándorbottal, fűrésszel, fejszével és fúróval is. Szent József a jegyesek és iparosok védőszentje. 1870-ben IX. Piusz pápa az egyház védőszentjévé választotta.

„Dávid házából József, aki lettem,
Koldusszegény ács, de kiválasztatott.
Hogy Máriámat egy életen át szeressem,
Az ember módján, mint megírattatott.”

(Kornis Mihály: József)

Tanévnyitó

széchényis tanévnyitó3

Jubileumi Ünnepélyes Tanévnyitó Öreg-, és Újdiákok számára

Ünnepélyes Tanévnyitó a volt Zalkában

Óvodaátadás

óvodaavató2óvodaavató3óvodaavazó 2018.

Városi Adventi Gyertyagyújtás

gyertya4

Ünnepélyes Tanévzáró és Ballagás

Június 14. Péntek

2019/20.Tanév

Szeptember

2019. szeptember 2-án hagyományos tanévnyitó ünnepséggel nyitottuk meg a 2019/2020-as tanévet. Dienes Béla intézményvezető úr köszöntötte a kis elsősöket és szüleiket, Heidelsperger István esperes plébános úr lelki útmutatást adott az új tanévre. A műsorban óvodás, elsős és ötödikes tanulók versekkel köszöntötték az iskolát. A kisdiákok emléklapot és egy kis ajándékot vettek át, amely mindig emlékeztetni fogja őket életük eme nagyon fontos pillanatára. Iskolánk valamennyi dolgozója nevében kívánunk vidám, tartalmas, lelkiekben is gazdag tanévet. Isten áldása legyen valamennyiük életén,munkáján!

!szécnyényi tanévnyitó4 széchényi tanévnyitó2 széchényi tanévnyitó5

Egyházi tanévnyító

Egyházi tanévnyitó Veni Sancte ünnepségünkre 2019. szeptember 8-án vasárnap, 16.00 órakor kerül sor a római katolikus plébániatemplomban. (Mátészalka, Kossuth tér 2.)
Ide várjuk az első osztályos gyerekeket szüleikkel együtt.

plébániatemplom

Első diákmise a

2019/2020-as tanévben
2019. szeptember 15-én 10.00 órától diákmise lesz a Rácz-kerti templomban.

Fatimai imaestek 2

Minden hónap 2. vasárnapján reggel 8 órakor Diákmise a Rackerti templomban.

A Debrecen- Nyíregyházi Egyházmegye területén működő óvodai intézményegységek II. szakmai tanácskozását tartották szeptember 11-én a mátészalkai Széchenyi István Katolikus Német Nemzetiségi Általános Iskola és Óvoda óvodai tagintézményében.

SzechenyiOvi 2          SzechenyiOvi_20190911_0071 3

FB_IMG_1568219137058

Aranyosi Ervin: Mire tanít a Mikulás? (részlet)

A Mikulás tudja, hogy kell