Október 10. a Lelki Egészség Világnapja
„Mindig jusson idő nevetni,
mert ez a lélek legszebb zenéje.
Olvasni, mert ez a bölcsesség alapköve.
Dolgozni, mert ez a siker ára.
Játszani, mert ez az örök ifjúság titka.
Szeretetet adni, mert ez gyógyítja az embert,
azt is, aki adja és azt is, aki kapja.
Egy pillanatnyi mosolyra,
mert ezzel egymás számára
könnyebbé tehetjük az életet.”
(Chaplin)
Ma van az állami gondoskodásban élő gyermekek világnapja. Október 8. Számukra gyűjtünk most szívecske kommenteket! DOBJ EGY LIKEOT ÉS EGY SZÍV KOMMENTET a tiszteletükre!
Országunkban 24.000 gyermek van állami gondoskodásban. Ebből 30-35% nevelőszülőknél, akiknek a száma folyamatosan csökken. Viszont a gondoskodásban résztvevő gyermekeké meg folyamatosan nő.
Jelenleg közel 300 csecsemő és olyan újszülött van a kórházakban, akik máris az állami gondoskodásban vannak.
Október 6. 2001. óta hivatalos nemzeti gyásznap. Az 1849-ben ezen a napon kivégzett 13 aradi és két pesti mártír, köztük Batthyány Lajos gróf, Magyarország első miniszterelnöke hősi viselkedésükkel megmutatták, hogyan tudnak a magyar ügyért harcolók komoly katona módjára, méltósággal meghalni. Utolsó perceikkel is a nemzetnek és a világnak mutattak példát a magyar szabadságharcosokról, akiket sok osztrák csupán felforgató aljanépnek nézett. A megtorlás hónapjai és annak menete a történelemkönyvekből jól ismertek. De még a levert szabadságharc után feketébe öltözött nemzet sem ismerhette pontosan az október 6-i áldozatok végóráit, mert a kivégzések nyilvánossága korlátozott volt.
„Kedves szentem, egyetlen Marim! Mindenem e földön! – Egy sejtelem mondja nekem, hogy holnap reggel, mielőtt még egyszer láthatnálak – elvérzettem.”
Lázár Vilmos
Ima kivégeztetésem előtt, 1849. október 5-ről 6-ra virradóra
Mindenség ura! Hozzád fohászkodom! Te erősítettél engem a nőmtől való elválás borzasztó óráiban, adj erőt továbbra is, hogy a kemény próbát: a becstelen, gyalázatos halált erősen és férfiasan állhassam ki. Hallgasd meg, ó, Legfőbb Jó, vágyteli kérésemet! Te vezettél, Atyám, a csatákban és ütközetekben – Te engedted, hogy azokat kiállhassam, és a Te védelmező karod segített némely kétes küzdelemből sértetlenül kilábolni – dicsértessék a Te neved mindörökké!
Oltalmazd meg, Mindenható, az én különben is szerencsétlen hazámat a további veszedelemtől! Hajlítsad az uralkodó szívét kegyességre a hátramaradó bajtársak iránt, és vezéreld akaratát a népek javára! Adj erőt, ó, Atyám, az én szegény Emíliámnak, hogy beválthassa nékem adott ígéretét: hogy sorsát hitének erejével fogja elviselni.
Áldd meg Aradot! Áldd meg a szegény, szerencsétlenségbe süllyedt Magyarországot! Te ismered, ó, Uram, az én szívemet, és egyetlen lépésem sem ismeretlen előtted: azok szerint ítélj fölöttem kegyesen, s engedj a túlvilágon kegyes elfogadást találnom. Ámen.
Damjanich
Emíliának vigasztalásul
AZ ARADI VÉRTANÚK UTOLSÓ SZAVAI.
Aulich Lajos
(1793-1849)német
honvéd tábornok
„Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom megértik azt a szolgálatot.”
Damjanich János
(1804-1849)szerb
honvéd tábornok
„Legyőztük a halált, mert bármikor készek voltunk elviselni azt.”
Dessewffy Arisztid
(1802-1849)magyar
gróf, honvéd tábornok
„Tegnap hősök kellettek, ma mártírok. Így parancsolja ezt hazám szolgálata.”
Kiss Ernő
(1799-1849)örmény
honvéd altábornagy
„Istenem, az újkor ifjúsága egész ember lesz-e? Árpádok dicső szentjei virrasszatok a magyar ifjúság felett, hogy Krisztusé legyen a szívük és a hazáé az életük.”
Knézics Károly
(1808-1849)horvát
honvéd tábornok
„Milyen különös, hogy Haynau bíró is keresztény és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette így össze a kártyákat.”
Láhner György
(1795-1849)német
honvéd tábornok
„Krisztus keresztje és a bitófa oly rokon. És az isteni áldozat mellett oly törpe az én áldozatom.”
Lázár Vilmos
(1815-1849)örmény
honvéd ezredes
„Ki tehet arról, hogy ilyen a magyar sorsa? Krisztus keresztje tövében érett apostollá az apostolok lelke és bitófák tövében kell forradalmárrá érni a magyar lelkeknek.”
Leiningen-Westerburg Károly
(1819-1849)német
gróf, honvéd tábornok
„A világ feleszmél majd, ha látja a hóhérok munkáját.”
Nagysándor József
(1803-1849)magyar
honvéd tábornok
„De rettenetes volna most az elmúlásra gondolni, ha semmit sem tettem volna az életemben. Alázatosan borulok Istenem elé, hogy hőssé, igaz emberré, jó katonává tett.”
Poeltenberg Ernő
(1808-1849)osztrák
lovag, honvéd tábornok
„Minket az ellenség dühös bosszúja juttatott ide.”
Schweidel József
(1796-1849)magyar (német???)
honvéd tábornok
„A mai világ a sátán világa, ahol a becsületért bitó, az árulásért hatalom jár. Csak egy igazi forradalom, a világ új forradalmi embersége söpörheti el ezt az átkozott, meghasonlott világot.”
Török Ignác
(1795-1849)magyar
honvéd tábornok
„Nemsokára Isten legmagasabb ítélőszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.”
Vécsey Károly
(1803-1849)magyar
gróf, honvéd tábornok
„Isten adta a szívet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgálatáért lángolt.”
Az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulóján Ady Endre klasszikusát olvassuk. „Őszi napnak csendes fénye, / Tűzz reá a fényes égre, / Bús szivünknek enyhe fényed / Adjon nyugvást, békességet.”
Október 5. A Pedagógusiok Világnapja
Füle Lajos: Pedagógus
Én nem tudom, milyen erő kell
hozzá, de több kell az enyémnél.
Olykor el-eltűnődöm én is,
mit is jelent húsz-harminc szempár
fénylő tükörtermében élni,
hol éle van minden igének,
árnyéka van minden hibának,
hol húsz-harminc sötétkamrában
hívják elő folyton a percek
éles, kemény, hiteles képét.
Könnyű nekünk beszélni ezt-azt,
nagy szavakkal egymást dobálni,
de ő, kinek minden szavával
megannyi kis magnetofon zeng
tele otthont, utcát, jövőt, ő
felelősség nehéz vasával
vértezve jár, s – bár tán nem érzi –
hétköznapok nagy hőse köztünk,
szebb holnapok jobb emberéért
titkon vívott nehéz csatáknak
ismeretlen, hős katonája!
Mikor fogunk szobrot emelni,
s fogunk-e hát neked, magunkban,
„LÉLEK SZOBRÁSZA„:
„A legjobb tanár az, aki utat mutat.”
Minden évben, október 5-én ünnepeljük a Pedagógusok világnapját.
Minden pedagógust, nagy tisztelettel, szeretettel és szívből köszöntünk!
„A diák, míg tanul, nem méltányolja a tanárait. Csak később, amikor már többet tud a világról, érti meg, milyen sokkal tartozik azoknak, akik nevelték. A jó tanár nem vár dicséretet, sem szeretetet a fiataloktól. Kivárja, hogy idővel megkapja tőlük.” (Darren Shan)
Kik a jó tanárok?
„A jó tanító olyan, mint a jó fecske. Tudásának fészkét állandóan építi, gonddal rakja, gyarapítja.” Fonay Tibor
„A legjobb tanárok azok, akik inspirálni tudják a tanítványaikat a tananyag iránt érzett szenvedélyükkel.”
„Ha a tanítványom jobb nálam, akkor nyilván jobb tanára volt, mint a többinek. Növendékeim minden eredménye rám vet jó fényt.” Isaac Asimov
„Minden tanárnál az a legfontosabb, hogy igazi pedagógiai lelkületű, tiszta szívű ember legyen, különben nem tudja átadni az ismeretanyagot.”Obádovics J. Gyula
„A jó tanár szerintem örül annak, ha tanítványai sikeresek, annak is, ha felülmúlják őt. Nem beszélve arról, ami sokkal nehezebb: őszintén örülni a tanártársak, például a fiatal kollégák tehetségének, sikerének.” Pethőné Nagy Csilla
„A nagy tanítók gyakran a legígéretesebb diákjaikkal a legszigorúbbak. Ha megpillantják a szunnyadó lehetőséget, azt akarják, hogy az maradéktalanul kibontakozzon.”Ryan Holiday
„Egy jó tanár arra tereli a fiait, amerre menniük kell. Pláne, ha látja, hogy van ösvény. Nem szabad hozzányúlni, pláne nem megfogni, vagy kényszeríteni, csak terelni. Ez a legszebb fajta tanítás.”Koltai Lajos
Szeressük őket
Oktober 4, az Állatok Világnapja:
Ünneplés és Elköteleződés az Állatvédelem Mellett
Az Állatok Világnapja eredete
Az Állatok Világnapja világszerte lehetőséget nyújt arra, hogy megemlékezzünk az állatok fontos szerepéről életünkben.
E nap eredete az 1930-as évekig nyúlik vissza, amikor Heinrich Zimmermann német író és állatvédő először javasolta e nap ünneplését.
Az első Állatok Világnapját 1925. március 24-én tartották Berlinben, de később az október 4-i dátumra helyezték át, amely Szent Ferenc napja, a környezetvédők és az állatok védőszentje.
Szent Ferenc szerepe az Állatok Világnapján
Szent Ferenc, az assisi ferences rend alapítója, nagy tiszteletben állt az állatok iránti szeretetéért és gondoskodásáért. Élete során számos történet kapcsolódik hozzá, melyek az állatokkal való különleges kapcsolatát mutatják be. Ő volt az egyik első olyan keresztény szent, aki hangsúlyozta az összes teremtmény iránti szeretet és felelősség fontosságát.
Nem véletlen tehát, hogy az Állatok Világnapját az ő napján ünnepeljük.
Az Állatok Világnapjának mai értelmezése
Manapság az Állatok Világnapja túlmutat a vallási kötődéseken. Ez az esemény globálisan elismerhető alkalom lett, amelynek célja az állatokkal való törődés és az állatvédelem fontosságának hangsúlyozása.
E nap során különféle rendezvényekkel, oktatási programokkal és kampányokkal hívják fel a figyelmet az állatvilág védelmére. Mindemellett lehetőséget ad arra, hogy értékeljük a velünk élő házikedvenceket és az állatvilág sokszínűségét.
Hogyan ünnepeljük az Állatok Világnapját?
Az Állatok Világnapját számos módon lehet ünnepelni. Az állatbarátok gyakran szerveznek adománygyűjtéseket vagy önkéntes munkát végeznek állatmenhelyeken. Ezen kívül, különböző helyszíneken állatkiállításokat, sétáltatásokat, és egyéb közösségi eseményeket tartanak.
Ezek az események nemcsak az állatok iránti szeretetet és tiszteletet fejezik ki, hanem közösségi összefogást is mutatnak az állatvédelem érdekében.
A felelős állattartás fontossága
Az Állatok Világnapja tökéletes alkalom arra is, hogy reflektáljunk az állattartással kapcsolatos kötelességeinkre. A felelős állattartás nem csak az állatok megfelelő táplálásáról és egészségügyi ellátásáról szól, hanem arról is, hogy biztonságos és szerető otthont nyújtsunk számukra.
Az állataink iránti elkötelezettségünk és gondoskodásunk közvetlen hatással van jólétükre és életminőségükre.
Segítségnyújtás az állatvédelem terén
Az állatvédelem kulcsfontosságú része a tudatosításon és az aktív részvételen alapul.
Az Állatok Világnapja ideális időpont a különböző állatvédelmi szervezetek és kezdeményezések támogatására. Önkénteskedni állatmenhelyeken, adományozni állatvédelmi alapítványoknak, vagy részt venni állatvédelmi kampányokban mind hozzájárulnak az állatok jólétéhez és a globális állatvédelmi törekvésekhez.
Az Állatok Világnapja egy különleges alkalom, amikor kifejezhetjük tiszteletünket és szeretetünket az állatok iránt.
Ünnepeljük együtt ezt a napot, és tegyünk minden nap az állatvédelemért!
Firenzében, egy 1931-ben tartott környezetvédelmi konferencia keretén belül merült fel először az Állatok Világnapjának (World Animal Day) gondolata. Az október 4. pedig azért lett a kiválasztott nap, mert ez Assisi Szent Ferenc halálának napja, egyúttal emléknapja is. Ez a nap tisztelgés az állatok védőszentje, Assisi Szent Ferenc előtt, aki már a 13. század elején azt hirdette, hogy mindent szeretnünk kell, ami körülvesz minket, legyen az élő vagy élettelen.
Az Állatok Világnapja alkalmával!
Assisi Szent Ferenc és a farkas!
Egy szép napon Assisi Szent Ferenc ellátogatott Gubbioba.
Amint átlépte a városfalakat, meglepve tapasztalta, hogy nincs ott senki. Nem volt zaj vagy kiabálás az utcákon. Gubbio lakói elbújtak otthonaikban, mert féltek egy farkastól, aki rémületet hintett el mindenki szívében. A farkas hevességét nem csak az állatokra, hanem az emberekre is rávetette, és többé senki sem merte kitenni a lábát a város utcáira.
Miközben Ferenc a néma utcákon sétált, egy férfi felismerte, kiment a házból, hogy találkozzon vele, és segítséget kért tőle. Kérését követték a többi lakóé, és Ferenc habozás nélkül elfogadta.
Néhány férfival együtt bement az erdőbe, hogy megkeresse a Farkast. Amikor meglátta, hogy tátott állkapcsokkal érkezik, Ferenc felemelte a kezét, keresztet vetett, és így szólította: „Farkas testvér, Krisztus nevében megparancsolom neked, hogy ne árts nekem és embereknek”. A farkas tovább közeledett, de amikor Ferenc elé került, becsukta az állkapcsát, és a lábához kuporgott.
„Farkas testvér, sok fájdalmat okoztál és rémületet vetettél ezeken a vidékeken. Nemcsak állatokra vadásztál, hanem az emberekre is veszélyessé váltál. Ezért most mindenki utál és fél. Azt akarom, hogy béke uralkodjon közted és az emberek között, de ehhez szükséges, hogy ne cselekedj rosszat, és ígérem, hogy megbocsátják múltbeli tetteidet.”
E szavak hallatán a Farkas megrázta a fejét, megmozdította a farkát, és fejmozdulattal jelezte, hogy érti és elfogadja Ferenc szavait.
Ismét az állathoz fordult: „Farkas testvér, ha az a szándékod, hogy békét köss az emberekkel, megígérem neked, hogy etetni fognak és gondoskodni fognak rólad, mert tudom, hogy rosszat tettél az éhségeddel. Szeretnék meggyőződni róla, hogy megbízhatok benned.” Ferenc kinyújtotta a jobb kezét a Farkasnak, amire az állat beleegyezés jeléül a mancsát beletett, és együtt visszatértek a városba.
A történtek híre gyorsan elterjedt, és amikor Gubbióba értek, emberek tömege vonult ki a térre, hogy szemtanúja legyen a csodának.
– Testvéreim, figyeljetek. Ferenc így szólt a lakókhoz: „Farkas testvér itt van, és megígéri, hogy soha többé nem fog bántani benneteket. Ígérjétek meg, hogy mostantól élelmet fogtok neki adni és gondoskodni fogtok róla. Ez a szent szövetség, amely megalapozza a békéteket.”
Az emberek, látva, hogy a farkas mennyire szelid, és úgy áll Ferenc mellett, mint egy engedelmes kutya, elfogadták az egyezséget, és nagy volt az öröm és a boldogság a megkötött békéért.
Ettől a naptól kezdve a farkas gyakran látogatta Gubbio lakóit. Táplálékot kapott, és már senki sem félt tőle, sőt közeli barátok lettek. /Mirko Lucchini/
Október 1. A Zene Világnapja
„Mondd meg nekem, mit dalolsz, megmondom, ki vagy. A bennünk továbbrezgő dallamok és foszlányaik olyat vallanak felőlünk, amit semmi lélekelemzés nem hoz felszínre. Bevilágítanak a lélek rejtett zugaiba, ahova másképp nem férkőzhetünk.”
(Kodály Zoltán)
Idősek világnapja – Október 1.
Jolie Taylor : Simogasd amíg lehet
Simogasd amíg lehet,
Hisz ők neveltek fel téged
Oly sokat fáradoztak érted
Ne engedd el két kezét
Simogasd meg őszülő fejét
Hisz Te voltál neki a mindenség
Húzd magadhoz megfáradt kezét
Most szeresd amíg lehet,
ma még megteheted
Tőlük kaptad az életet
Ott volt veled, míg lehetett
Keblére szorította kócos fejedet
Mindentől óvott, védelmezett
Tiéd volt szívében a dobbanás
Mosoly voltál az ajakán
Ha ráborulnak a hideg éjszakák
Soha meg ne bántsd
Szívedben ő legyen a dobbanás
Hisz te érted sírt, oly sok éjszakán
Simogasd amíg lehet,
a megfáradt öreg kezeket
Ha tudatuk nem a régi már
Te akkor is szeretettel tápláld
Öregedő ráncos kezek
Remegve keresik a szeretetet
Türelemmel kísérd sorsukat,
mert egyszer az életük kettészakad
Akkor már nem tudsz hazamenni
Szülői háznál nem vár már senki
Hiába mondod, hogy szerettelek
Síron túl, már nem hallják meg
Hát most szeresd, amíg él
Öleld magadhoz megfáradt testét
Simogasd amíg lehet,
a megfáradt öreg kezeket.
OKTÓBER 1 —–AZ IDŐSEK VILÁGNAPJA
„Ha eljön majd a nap, amikor már öregnek látsz, pedig még nem is leszek az, kérlek, légy hozzám türelmes és próbálj megérteni.
Ha leeszem a ruhámat, ha nem tudok rendesen felöltözni, légy türelmes. Jussanak eszedbe azok az idők, amikor én tanítottalak erre!
Ha beszélek Hozzád, és ezerszer elismétlem ugyanazt a dolgot, ne szakíts félbe, hallgass végig. Amikor kicsi voltál, ezerszer kellett elolvasnom ugyanazt a mesét, míg el nem aludtál.
Ha nem akarok megmosakodni, sem ne szégyeníts meg, sem ne feddj meg érte. Jusson eszedbe az a millió ötlet, amit kitaláltam, hogy rá tudjalak venni a mosdásra.
Ha látod, hogy milyen tudatlan vagyok a technikai újdonságokkal kapcsolatban, adj elég időt, és ne nézz rám gúnyos mosollyal. Megtanítottalak sok mindenre: hogy egyél jókat, öltözködj szépen, hogy hogyan nézz szembe az élettel.
Ha néha nem emlékszem dolgokra vagy elvesztem beszélgetésünk fonalát adj gondolkodási időt, hogy eszembe jusson. És ha még sem sikerül megtennem, ne légy ideges, és ami a legfontosabb, az nem a mondanivalóm, hanem az, hogy veled legyek, és figyelj rám.
Ha valaha nem akarok enni, ne erőltesd. Jól tudom, hogy mikor kell ennem és mikor nem. Ha gyenge lábaim nem engednek sétálni… nyújtsd a kezed. Ugyanúgy, ahogy azt én tettem, amikor te tanultál járni.
És amikor egy napon azt mondom neked, hogy nem akarok tovább élni, hogy meg akarok halni, ne légy dühös. Egyszer ezt is meg fogod érteni. Próbáld meg megérteni, hogy a koromat nem megéltem, hanem túléltem. Egy nap majd megérted, hogy minden hibám ellenére, mindig a legjobbat akartam neked, és hogy az utat szerettem volna előkészíteni neked. Nem érezhetsz sem szomorúságot, sem dühöt vagy tehetetlenséget, ha a közeledben vagyok. Mellettem kell lenned, próbálj meg megérteni, és segíts nekem, ahogy azt én tettem, amikor megszülettél. Segíts járnom. segíts befejezni az utam szeretettel és türelemmel. Megfizetlek majd egy mosollyal, és azzal a mérhetetlen nagy szeretettel, amellyel mindig szerettelek.”
Ismeretlen szerző
Október elseje a vegetarianizmus világnapja! A mérsékelt húsfogyasztás nemcsak egészséges, de klímabarát is. Vásárolj minél több hazai zöldség- és gyümölcsterméket, hiszen a nem növényi eredetű ételek fogyasztásának csökkentésével jelentős mértékben hozzájárulhatsz a bolygót érő káros környezeti hatások csökkentéséhez.
SZEPTEMBER 30. – A MAGYAR NÉPMESE NAPJA
„Erdő, mező, hegy völgy, falu… minden mesél itt. A mesék földje ez – csuda-e, ha szép csendesen mesemondóvá nő a gyermek.”
(Benedek Elek)
2005 tavaszán a Magyar Olvasástársaság felhívással fordult mindazokhoz, akiknek fontos a népmesék fennmaradása és a mesékben élő bölcsesség továbbhagyományozása, hogy csatlakozzon ahhoz a kezdeményezéshez, amely szerint szeptember 30. – Benedek Elek születésnapja – legyen a népmese napja.
A népmese napját első ízben 2005. szeptember 30-án rendezték meg. A nap célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé.”
Az 1998-ban alakult Szív Világszövetség, a World Heart Federation (WHF) missziós nyilatkozata szerint, egy hosszabb és jobb minőségű élet eléréséhez kell segíteni az embereket, a szív-és érrendszeri betegségek megelőzése, gondozása által. A WHO-val szoros együttműködésben dolgozó Szív Világszövetség kezdeményezésére, 2000 óta a világon mindenütt egyszerre, minden évben szeptember utolsó vasárnapján rendezik meg a Szívünk Napját, idén ez szeptember 24-e.
Miért fontos a Szív Világnapja?
A világnap a szív- és érrendszeri egészség fontosságára hívja fel a figyelmet, ezek kialakulásában jelentős kockázati tényező a túlsúly, az elhízás, a cukorbetegség, a túlzott alkoholfogyasztás és a stressz.
A szívbetegségek, például a szívroham és a stroke világszerte vezető haláloknak számítanak, amelyek jelentős része gyakran megelőzhető rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétellel, valamint az egészségesebb életmódra való áttérés segítségével. Ha időben felfedezésre kerül a megbetegedés, akkor az esetek többségében megfelelő orvosi ellátással jól kezelhető.
Ezekre kívánja felhívni a figyelmet a Szívünk Napja, amelynek célja az emberek szív- és érrendszeri egészségének javítása, a szívbetegségek megelőzése és a szív- és érrendszeri problémákra való tudatos odafigyelés ösztönzése.
Október 23.
Magyar Rendőrség
Tudjátok, mindig azt javasoljuk, hogy csatoljátok be a biztonsági öveteket!
Na most ne tegyétek! Sőt! Ne is üljetek kocsiba, ugyanis ma van az Autómentes Világnap.
Ünnepeld meg te is!
szeptember 20. a Gyermekek Világnapja
Ebből az alkalomból az UNICEF Magyarország minden évben különleges kezdeményezésekkel hívja fel a figyelmet a gyermekjogok fontosságára, hiszen
1989-ben ezen a napon írták alá a Gyermekjogi Egyezményt.
A világon a legszélesebb körben elfogadott emberi jogi dokumentumról van szó, amely 196 országban garantálja, hogy minden gyermeket ugyanolyan alapjogok illessenek meg.
1959. november 20-án fogadta el az ENSZ Közgyűlése a Gyermekek Jogairól szóló Nyilatkozatot. Azóta november 20-a a gyermekek jogainak világnapja. A Nyilatkozat, azzal a céllal, hogy ”hogy a gyermek gyermekkora boldog legyen” olyan konkrét jogokat fogalmazott meg, mint például a névhez, az állampolgársághoz és az oktatáshoz való jog. A Nyilatkozat nem volt kötelező erejű, így ugyanezen a napon, harminc évvel később, 1989. november 20-án az ENSZ Közgyűlése elfogadta a Gyermek Jogairól szóló Egyezményt.
Magyarország 1991-ben ratifikálta az Egyezményt, amely így kötelező erejűvé vált hazánkban. Magyarország Alaptörvénye kiemelt védelemben részesíti a gyermekkort. Kimondja, hogy minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges védelemhez és gondoskodáshoz. Deklarálja továbbá, hogy a szülők kötelesek gondoskodni kiskorú gyermekükről. A gyermekek jogainak minél szélesebb körű biztosítása érdekében több törvény is módosult az elmúlt években, valamint figyelemfelhívó kampányokra is sor került hazánkban.
Magyarországon is jelen vannak a gyermekeket érintő veszélyek is, ebből adódóan pedig mindazok a feladatok, amelyek a gyermeki jogok biztosítását jelentik, a mi kötelezettségünk, felnőtteké. A gyermekek jogai ugyanis csak úgy érvényesíthetőek, ha a felnőtt társadalom tagjaira, intézményeire nézve jogszabályokban foglalt kötelezettségeket írnak elő és tartatnak be.
Magyarországon minden állampolgárnak lehetősége van jelezni, ha gyermekbántalmazást észlel. A gyermekvédelmi-, oktatási-, egészségügyi intézményekben dolgozóknak és a hatóságoknak kötelességük jelezni, ha gyermekbántalmazás, gyermeket veszélyeztető helyzet jut tudomásukra.
Amennyiben Ön tudomással bír a környezetében olyan gyermekről, akinek alapvető jogait korlátozzák, vagy attól megfosztják, kérjük jelezze hatóságunknak az ingyenesen hívható 107, 112 telefonszámokon, vagy vegye fel a kapcsolatot és jelezze az észlelteket az alábbi szakemberek, szervezetek valamelyikének:
Gyermekjóléti Szolgálatok,
iskolai gyermek és ifjúságvédelmi felelős,
óvodai, iskolai szociális munkások
iskolapszichológus,
iskolai védőnő,
Kék Vonal Gyermek és Ifjúságvédelmi Telefonszolgálat (116 111 az egész országból ingyenesen hívható).
Eger vár ostroma
VILÁGRA SZÓLÓ HATALMAS DICSŐSÉG!
A források mind más létszám adatot említenek, de a lényeg:
Nem egészen 2.000 magyar védő min. 70.000 ostromló törökkel szemben harcolt!
60-70.000 törökkel szemben 1918 fő magyar védő 38 napon keresztül, és győzött!!!
Miért nincs ennek a napnak ünnep napja?!
Wikipedia:
„A vár ostromára korábbi források szerint 75 ezer török érkezett, míg Tinódi Lantos Sebestyén szerint 1935 védő szállt szembe a 150 ezer főt kitevő, két egyesült török sereggel.”
Egyéb forrás:
„1552. szeptember 9.-én és 10-én a törökök ostrom alá veszik Eger várát.
60-70 ezer fős hadsereg megkezdi a Dobó István parancsnoksága alatt álló egri vár ostromát, amely később a várvédők sikerével zárult.
1552. október 17.-én és mindmáig a magyarság egyik legnagyobb győzelmeként tartják számon.
Temesvár elfoglalása után a Kara Ahmed pasa vezette török fősereg az újonnan épült szolnoki vár alatt egyesült Hadum Ali budai pasa csapataival.
A török sereg szeptember 9-11. között érkezett a „Felvidék kapujá”-nak tartott egri vár alá.
Kapitányai Dobó István és Mecskey István.
Próbált katona 1094 volt a várban, a szomszéd megyékből még 824 gyalog jött be, többnyire paraszt, kiket Dobó az ágyúk mellé állított.
Óriási volt a törökök száma, de a magyarok fegyverzetben felülmúlták elleneiket, kiknek csak pajzsuk és kardjuk volt, míg a mieinket páncél védte és hosszú lándzsájuk vagy puskájuk tette támadásra alkalmassá.
A harmincnyolc napos ostrom azonban a jelentős túlerő, árulás, majd az egykori székesegyházban elraktározott lőpor felrobbanása ellenére is sikertelen maradt.
A törökök október 18.-án megkezdték a visszavonulást.
Soha előbb nem működött Magyarországon egy ostromnál oly nagy tüzérség, úgy hogy 12.000 ágyúgolyót szedtek össze a várban.
Nemrégiben találtak rá Dobó István földi maradványaira a Felvidéken, Dobóruszkán, ahol újratemették az egri hőst.”
Szeptember 9. Ma van az Elsősegélynyújtás Világnapja
Annyiféleképpen lehet segíteni. Számtalan alkalom kínálkozik, és számos mellett megyünk el, mert hirtelen nem tudjuk, nem értünk hozzá, meg kellett volna állni, ááá…, már nem fordulunk vissza, valaki úgyis segít, lehet, hogy nem ránk van szükség.…
A mentők évente több tízezer olyan esettel találkoznak, ahol a beteg élete az elsősegélynyújtók bátorságán és talpraesettségén múlhat.
Szeptember második szombatja az Elsősegélynyújtás Világnapja. A tizenhat európai ország kezdeményezésére létrejött világnaphoz kapcsolódóan az Országos Mentőszolgálat az egyszerű életmentő beavatkozások fontosságára hívja fel a figyelmet.
Szeptember 8.– Az olvasás világnapja
Célja, hogy felhívja a figyelmet az olvasás fontosságára, valamint, az olvasás élményének megosztására,népszerűsitésére.
„Nagyobb csodát nem tudok elképzelni, mint hogy a fehér papíron a fekete betűk megelevenednek. Megindul a fejében a képzeletmozi. Az olvasás a legfontosabb.”
(Csukás István)
„A könyvnek az a jó, ha olvassák. A könyv olyan jelekből áll, amelyek további jelekről szólnak, azok a jelek pedig a dolgokról beszélnek. Ha szem nem olvassa, a könyv jeleiből nem lesznek fogalmak, vagyis a könyv néma.”
UMBERTO ECO
Könyv vigasztal bajban,
ha beteg vagy gyógyít,
jót tesz azzal, ki kínlódik.
Szép Ernő
szeptember 6. Vakvezető Kutyák Világnapja
„A könyvnek az a jó, ha olvassák. A könyv olyan jelekből áll, amelyek további jelekről szólnak, azok a jelek pedig a dolgokról beszélnek. Ha szem nem olvassa, a könyv jeleiből nem lesznek fogalmak, vagyis a könyv néma.”
UMBERTO ECO