Zene

„Tudtad, hogy Johan Sebastian Bach elvesztette a kislányát, majd három fiát, aztán a feleségét?”.

Aztán újraházasodott, majd második feleségével, Anna-Magdalénával együtt további négy lányát és három fiát veszítette el. Tizenegy szeretett gyermeküket…

Sok kutatót foglalkoztat a kérdés: hogyan tudta Bach feldolgozni ezeket a veszteségeket?

Hogyan nem állt le a légzése, hogyan nem állt le a szíve? És ami a legfontosabb: hogyan tudott továbbra is zenét írni?

Kantáták, csellószvitek, misék, koncertek… A legszebb zene, amit a világ hallott.

Tudják, hogyan csinálta?

A játék végén mindig azt írta, hogy „Soli Deo gloria” (Dicsőség egyedül Istennek), az elején pedig „Uram segíts”. Ezért lehet imádkozni Bach zenéje közben, mert a zene maga az imádság.

Bach zenéje egy beszélgetés az ember és Isten között. „

https://fb.watch/zyy-wvBSqI/-Egy olyan Ember szeretteit hívó éneke, aki megjárta a poklot….elveszítette drága feleségét, otthonát, hajléktalan volt, üldözött…, de Isten érte nyúlt…

https://fb.watch/zo4BcVI0NV/-Kormorán: Isten ujja megérintett

https://fb.watch/zo4iiHXcc9/

a mesterséges intelligencia által készített…de szép dallamok, hangok, tartalom

https://youtu.be/K2dj60-V1xM

https://www.facebook.com/share/v/14zSpu7zhD/

Már elérhető a jubileumi szentév hivatalos himnuszának gitárkísérettel ellátott kottája is

HAZAI – 2025. március 18., kedd | 13:444

A 2025-ös jubileumi szentév himnuszának felvételét a Sixtus-kápolna kórusának előadásában orgonakísérettel már 2023 óta hallgathatjuk, most azonban a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a himnusz hivatalos kottája mellett közreadta a gitárkísérettel ellátott verziót is.

„A remény zarándokai” mottóval meghirdetett 2025-ös szentévhez kapcsolódó vatikáni kezdeményezések koordinálásáért felelős Evangelizációs Dikasztérium még 2022-ben írt ki mindenki számára nyitott pályázatot a jubileumi himnusz megalkotására. Feltételként határozták meg, hogy a pályaműnek alkalmasnak kell lennie arra, hogy az egyházi gyülekezet és a schola cantorum énekelje.

További feltétel volt, hogy a kompozíciónak a szerző eredeti és eddig kiadatlan alkotásának kell lennie, tartalmaznia kell a schola cantorum szólama mellett a refrén és a versszakok négyszólamú énekléséhez szükséges elemeket is; valamint a pályázathoz be kellett nyújtani az ének- és orgonapartitúrát is. A pályamű nem lehetett fizetett megbízás eredménye, sem olyan mű, melyet már előadtak koncerten vagy nyilvános rendezvényen, vagy amelyet a média közvetített.

A pályaműveket 2023. március 25-ig kellett beküldeni.

A himnusz szövegét, amelynek címe a 2025-ös jubileumi év mottója is egyben – A remény zarándokai –, Pierangelo Sequeri teológus és zenetudós írta. A pályázaton 38 ország 270 zeneszerzője vett részt. Érkezett pályamunka többek között Brazíliából, a Fülöp-szigetekről, Madagaszkárról, Nigériából, Puerto Ricóból, Indonéziából, Hongkongból, sőt az Elefántcsontparti Köztársaságból is.

A versenyen részt vevő zeneszerzők átlagéletkora 48 év volt. A nyertes kompozíciót nemzetközi zsűri választotta ki, amely 2023. április 18-án ült össze Rómában. A nyertest a 2023. május 9-én tartott sajtótájékoztatón hirdették ki.

A verseny győztese a mantovai Francesco Meneghello lett. Meneghello zongora, kóruszene és kórusvezetés, zenekari hangszerelés szakon végzett, jelenleg pedig egy állami iskolában dolgozik mint tanár és kórusvezető.

A jubileumi himnusz a Sixtus-kápolna kórusának előadásában orgonakísérettel az alábbi videóra kattintva meghallgatható.

Most a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a himnusz hivatalos kottája mellett – amely PDF-formátumban IDE kattintva tölthető le – elérhetővé tette a gitárkísérettel ellátott verziót is:

A himnusz szövegének dallamra illesztett magyar nyelvű fordítását Fábry Kornél esztergom-budapesti segédpüspök és Varga László, a váci székesegyház karnagya készítették el.

Forrás és fotó: MKPK; Magyar Liturgikus és Egyházzenei Intézet és Országos Lelkipásztori IntézetIubilaeum2025.va

Magyar Kurír

https://youtu.be/qW-3wstJKZw