Hírek új

Május 4-én (szombaton) Kerékpáros Zarándoklatot szervezünk hagyomány jelleggel Máriapócsra. Gyülekező a Plébánia templom udvarán. Indulás reggel 9 órakor.

Szeretettel várunk mindenkit.

A Jóisten számít még rád – Az MKPK Családügyi Bizottságának időspasztorációs programjáról

HAZAI – 2024. április 22., hétfő | 16:05

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Családügyi Bizottsága kezdeményezéséből született a „Melléjük szegődöm” program, amelynek résztvevői április 4-én találkoztak Budapesten, az MKPK irodaházában. Az időseket segítő egyházmegyei küldöttek a második tréningnapon rátekintettek szolgálatuk jelenére és jövőjére. A képzést tartó szakemberekkel beszélgettünk tapasztalataikról.

„Az idősekről nekünk, katolikusoknak elsőre talán az jut eszünkbe, hogy ők az aktívan tevékenykedők a karitászcsoportban, a sekrestyében, zarándoklatokra és rózsafüzér-társulatba járnak. De

megkérdezzük-e őket, hogy érzik magukat, mire volna szükségük? Van-e olyan hely, ahol beszélgethetnek arról, mit élnek át az életük végéhez közeledve? S vajon igazán érezhető-e az Egyház szerető gondoskodása azok számára, akik idősek otthonában élnek?”

– teszi fel a szemléletváltást sürgető kérdéseket Kiss Mónika szociális testvér, a program projektkoordinátora. Ferenc pápát idézve mutat rá egy korunkra nagyon jellemző problémára: az idős emberek gyakran elmagányosodva élnek, gyermekeik, unokáik kevés időt töltenek velük.

Az MKPK Családügyi Bizottsága által meghirdetett „Melléjük szegődöm” képzés abban szeretne segíteni, hogy az időspasztoráció országszerte aktívabb és mélyebb szintű lehessen. A tréningre az egész országból jelentkeztek résztvevők, a legtöbb egyházmegye képviselteti magát: családreferensek, papok, lelkipásztori kisegítők, állandó diakónusok, akolitusok, olyan keresztények, akik idősekkel foglalkoznak, az idősellátásban dolgoznak.

Leleszi-Tróbert Anett Mária, a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének adjunktusa elmondta, az idősek körében tevékenykedő hívőknek akarnak háttértudást adni, hogy segítséget tudjanak nyújtani az időskor értékeinek aktív megélésében, és elvigyék egyházmegyéjükbe az itt kapott ismereteket.

A tematika az önkéntes munkáról szól, az időskor jellemzőiről, az Egyház idősekkel kapcsolatos dokumentumairól, a társadalmi kihívásokról, de a tréning szíve az időskor spirituális dimenziója. Olyan képességeket is igyekszik erősíteni ez a képzés, amelyek a programszervezést segítik. A kurzus során mindezek mellett nagy hangsúlyt helyeznek arra is, hogy a résztvevők megvizsgálják a saját hozzáállásukat: megvan-e bennük az empátia, a tisztelet, ami az időseket és az idősek körül dolgozókat egyaránt támogatja.

Tóth András görögkatolikus pap, a Váci Egyházmegye spirituálisa, mentálhigiénés szakember arra figyelmeztetett: „Nem pusztán adunk az idős embereknek, amikor ápoljuk, látogatjuk őket, hanem visszaadjuk nekik, amit kaptunk tőlük. Tudatosítanunk kell, hogy a történelem, a családunk története is jelen van a személyükben.”

A képzés kiemelt részeként foglalkoznak a résztvevők az időskori spiritualitással, lelkiséggel.

A cél, hogy úgy nézzünk az időskorra, mint olyan életszakaszra, amelyben az ember nem csak az élet vége felé, hanem az üdvösség felé is halad.

Fizikai gyengeségében, törékenységében lehetőséget és időt kap, hogy ránézzen az életére, rendezze a kapcsolatait embertársaival és Istennel, jobban elmélyüljön a hitben, többet imádkozzon” – fejtette ki a szakember. A program egyik kiemelt témája idős testvéreink kísérése istenkapcsolatuk elmélyítésében.

Benkő Ágota, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének egykori elnöke, projektfelelős elmondta: a program révén szeretnék elérni azokat is, akik elhagyták a vallásgyakorlást, vagy sosem voltak templomba járók. „Az időskor okvetlenül felvet kérdéseket, és ezekre valódi választ tudunk találni a vallásban.”

A résztvevőket arra bátorítjuk, hogy az egyes közösségek életébe beépülve, az adott helyzetet, a problémákat és a lehetőségeket megismerve tervezzék meg a tevékenységüket. Segíteni szeretnénk nekik abban – és ez az ő kívánságuk is –, hogy közösségben legyenek, tanulhassanak egymástól. Hosszabb távon központilag is támogatni kell őket, jelezni, hogy nincsenek magukra hagyva” – mondja a projektfelelős.

A kurzuson részt vevők mindegyike jelen van valamilyen módon az idősgondozásban: csoportot, közösséget szervez vagy vezet – avat be a részletekbe Tóth András. Arról is beszámol, hogy a velük folytatott beszélgetés alapján úgy látja, valamennyi egyházmegyében, minden egyházközközségben nyitva állnak lehetőségek az idősebbek előtt: vannak rózsafüzér-társulatok, bibliakörök, a Karitász által szervezett szociális akciók. De hogyan lehet ezeket jól szervezni és fejleszteni, milyen további lehetőségeket láthatunk meg a már működő gyakorlatokban? Miként lehet kialakítani azt, ami nincs, és átalakítani, ami nem működik?

A szemléletformálás a célunk, a résztvevőkön keresztül szeretnénk mind többeknek megmutatni ezt a másfajta látószöget. Egyrészt azért, hogy a fiatalabb korosztályokban is meggyökerezzen az új megközelítés, másrészt pedig hogy az idősek magukról alkotott képe is változzon, fejlődjön.

A törekvéseink közé tartozik az is, hogy feltöltsük a nemzedékeket elválasztó szakadékot. Erre hív meg Ferenc pápa is korunk társadalmában, ahol az időskor tisztelete, megbecsülése kiveszőfélben van. Feladatunk az is, hogy visszaépítsük ezeket” – mondja Tóth András.  

„Szeretnénk elérni, hogy a résztvevők a szakmai hálózatépítésben is tapasztalatot szerezzenek – teszi hozzá Leleszi-Tróbert Anett Mária. – Fontos felkészíteni őket arra, hogy aktívan építsenek szakmai kapcsolatokat, jelenjenek meg a társadalmi élet azon színterein is, ahol az Egyház még nincs jelen. Az élet teljességére való meghívást, az élet evangéliumának örömhírét ezekre a helyeke is el kell vinni.”

Marx Gyuláné Erzsébet a Szombathelyi Egyházmegyéből érkezett a képzésre. Nyolcgyermekes édesanya, és tizenhat unokája van. Orvos, több mint húsz éve dolgozik az idősellátás területén, az egyházmegyei fenntartású zalaegerszegi Gondviselés Háza Idősek Otthonát vezeti. Az egyházmegyében és az országban is egyedülálló módon időspasztorációs referens. A feladat hatékony ellátása érdekében csapatot épített maga köré, óriási tudást visz ebbe a szolgálatba. Vas és Zala vármegye területén a legmagasabb Magyarországon az öregedési index. Jelentős a magányosan élő idősek száma is, mert ebben az országrészben gyakori, hogy az aktív korú családtagok, a gyerekek, unokák külföldön élnek, dolgoznak. Sokan vannak az idősotthonra várakozók is.

„Arra törekszünk, hogy hittel töltsük meg az idősek imáit. Célunk, hogy megtámogassuk őket, hiszen egy olyan réteghez tartoznak, amelyre óriási szükség van.

Kincsként kell tekinteni rájuk, nem megtűrtként. Szeretnénk megemelni őket, és elérni, hogy ne csak rutinból mondják az imákat, hanem élő hittel. Ez meg tudja változtatni a világot”

– vallja a Szombathelyi Egyházmegye munkatársa.

Megoszt egy általuk fejlesztett jó gyakorlatot is: „imaösvényeket” állítanak össze, amelyek az idősöket mélyen érintő témákat dolgoznak fel elmélkedések formájában. Néhány állomáson vezet végig az imaösvény, amit egyedül jár végig az idős ember. Feladatokat kap, tárgyak, kérdések mélyítik el a mondanivalót. Egy példát is említ a szakember, hogy érzékeltesse, milyen is ez a teljes embert megérintő módszer. Az egyik feladat így hangzik: „Burkold be magad a takaróba, és gondolj Isten szeretetének melegére.” „A cél az, hogy megerősítsük a személyes istenkapcsolatot, élővé tegyük a hitet. Azt üzenjük az idős embernek: a Jóisten számít még rád. Motiválni szeretnénk őt, megértetni vele, hogy erre az életszakaszra is Isten hívta meg.” Ez a jól bevált gyakorlat megmutatja, hogyan lehet dolgozni mindazzal, ami „ott van az idős ember hátizsákjában”.

Az imaösvény az élő hittel való imádságra tanít. Erzsébet vágya, hogy ma, amikor egyre inkább csökken az imahátteret nyújtó szerzetesek száma, az idősek kapcsolódjanak be ebbe a szolgálatba. „Szervezzünk imahálót az idősekből, hogy megtartsák világunkat ebben az ideológiai káoszban. Hittel kell Istenhez fordulni, nem elég az imát csak penzumként letudni. Odateszem magam, és nem keserűségemben imádkozom. Akit az élet megpróbál, az bizony nagyon keserű tud lenni. Ott ül a templomban, mondja a rózsafüzért, de hiányzik belőle az a bizalommal teli lélek, amely odaviszi Isten elé az imáit, felajánlásait. Az élő, személyes istenkapcsolatban szeretnénk segíteni az időseknek, és ha a Jóisten akarja, áldás lesz rajta.”

Forrás: MKPK Családügyi Bizottsága

Fotó: Merényi Zita

Magyar Kurír

Az írás nyomtatott változata az Új Ember 2024. április 21-i számában jelent meg.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia körlevele a Föld napja alkalmából

HAZAI – 2024. április 22., hétfő | 11:15

Az alábbiakban a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) a Föld napja, április 22-e alkalmából írt körlevelét olvashatják.

Kedves Testvérek!

Április 22. a Föld napja, amelyen 175 országban számos akcióval irányítják a figyelmet Földünk ökológiai értékeinek megóvására. Ezen alkalomból a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia körlevélben hívja fel a hívek figyelmét a keresztény ember Földünkért, közvetlen környezetünkért viselt felelősségére.

A teremtett világ védelme a Katolikus Egyház tanításának egyik fontos gondolata, amely korunkban aktuálisabb, mint valaha. Ferenc pápa – aki Róma püspökeként a szegények és a természet védelme iránti elkötelezettségből vette fel a természet védőszentjeként tisztelt Assisi Szent Ferenc nevét – különösen nagy hangsúlyt fektet erre a témára.

A Szentatya 2015-ben adta ki Laudato si’ kezdetű enciklikáját „közös otthonunk gondozásáról”, amelynek első bekezdése így szól:

„»Áldott légy, Uram« – énekelte Assisi Szent Ferenc. Ezzel a gyönyörű himnusszal arra emlékeztetett minket, hogy közös otthonunk olyan, mint egy nővér, akivel osztozunk a létben és olyan, mint egy szép anya, aki karjába zár minket: »Áldott légy, Uram, földanya-nővérünkért, ki fenntart és ellát minket, gyümölcsöket terem, színes virágokat és füvet!«”.[1]

A Szentatya enciklikájának első sorai méltón és világosan fejezik ki a keresztény ember és a természet eredeti kapcsolatát. Ez a kapcsolat azonban az elmúlt évszázadokban, a felvilágosodás és az ipari forradalom óta eltelt időszakban megváltozott, ezt pedig „földanya-nővérünk” sínylette meg.

Itt az idő, hogy megváltozzunk és megváltoztassuk a világot – a Szentatya szavaival élve: ökológiai megtérésre van szükség.

„Ha »a külső sivatagok azért szaporodtak el a világon, mert a belső sivatagok szétterjedtek«, a környezeti válság mély belső megtérésre hívó felszólítás. De azt is el kell ismernünk, hogy vannak olyan elkötelezett és imádságos keresztények, akik – a realizmus és pragmatizmus ürügyén – nem egyszer kinevetik a környezet miatti aggodalmakat. Mások passzívak, nem határozzák el magukat szokásaik megváltoztatására és így inkoherenssé válnak. Ökológiai megtérésre van tehát szükségük, amely azt jelenti: engedik, hogy Jézussal való találkozásuk minden következménye megjelenjen az őket körülvevő világhoz fűződő kapcsolataikban. Annak a hivatásnak a megélése, hogy védelmezői legyünk Isten művének, lényegi része az erényes életnek, nem valami szabadon választható feladat, s nem is a keresztény tapasztalat másodlagos szempontja”. [2]

A Föld napja alkalmából felidézve a Szentatya gondolatait Isten művének védelmezéséről, érdemes körbetekintenünk Magyarországon: milyen ránk bízott tájakban, természeti értékekben és erőforrásokban láthatjuk közvetlen környezetünkben, hazánkban a teremtés csodáját. Körülvesznek minket vizeink, termőföldjeink, gyümölcsöseink és erdőink, egymástól elválaszthatatlan egységben hirdetik Isten dicsőségét és táplálnak mindannyiunkat. Ebben az egységben kiemelt szerepük van az erdőknek, ami nem csupán anyagiakban felbecsülhetetlen értékű életközösség, hanem az összes többi, tehát a vizek, a termőföld és az emberek védelmezője. Ahol az erdő gyarapodik, ott nem terjed a sivatag. Az erdő óvja a vizek tisztaságát, megakadályozza, hogy a termőföld terméketlenné váljon, megújuló nyersanyagokat és energiaforrást ad és biztosítja számunkra a testi és lelki megújulást a természet közelségében. Az erdő védelmezi Isten művét, miközben maga is az Ő alkotása. Ha tehát követjük a Szentatya útmutatását, és elhisszük, hogy feladatunk és keresztény hivatásunk része a természeti értékek mint Isten műveinek védelmezése, akkor ezt a legkézenfekvőbb módon a közvetlen környezetünkben tudjuk megvalósítani.

De hogyan kezdjük a megvalósítást? A legfontosabb útmutatás, amelyet Ferenc pápa ad: közösen.

„Ahhoz, hogy megoldjunk egy ilyen bonyolult helyzetet, amilyennel a mostani világnak szembe kell néznie, nem elég, ha mindannyian külön-külön jobbá válunk. Az egymástól elszigetelt egyének elveszíthetik képességüket és szabadságukat arra, hogy legyőzzék az instrumentális ész logikáját és kiszolgáltatva maradnak az erkölcs nélküli, a társadalmi és környezeti érték nélküli fogyasztói gondolkodás kénye-kedvének. A társadalmi problémákra közösségi hálóval kell válaszolni, nem pusztán az egyéni javak összegzésével: »Ennek a feladatnak a követelményei akkorára növekedtek, hogy egyéni kezdeményezésekkel és individualista szellemben nevelt egyének összefogásával nem lesznek teljesíthetőek. Az erők összefogását és a megvalósítás egységét teszik szükségessé«. A tartós változás dinamizmusának elindításához szükséges ökológiai megtérés egyben közösségi megtérés is”. [3]

A Szentatya összefogásra, kapcsolódásra, együttes cselekvésre hív bennünket.

Ahogyan az erdő fái együtt, közösen alkotják az erdőt, úgy kell nekünk is együtt dolgoznunk Isten műve védelmezésén.

A magyar nyelv gyönyörű. Ahogyan az Egyházban az emberek között megvalósuló szeretetközösségről beszélünk, úgy a magyar tudományos nyelv életközösségnek nevezi az élőlények egy helyen és egymásra utalt kapcsolatban élő csoportját. Ebben a vonatkozásban is gondolhatunk példaként az erdőre, a legösszetettebb életközösségre, amely Isten művének része és jelképe: ha vigyázunk rájuk, abban valamennyien megélhetjük a Szentatya ökológiai megtérésre irányuló felhívását.

Mindannyiunk életútja más és más lelki tájakon vezet, munkánk és hivatásunk más és más feladatokat ad. A természeti értékek, az erdők megóvása melletti elköteleződés azonban összekapcsolhat bennünket.

A Föld napja alkalmából arra buzdítjuk a híveket, hogy plébániai közösségekben, hittancsoportokban, imakörökben és lelkiségi mozgalmakban együttesen éljük és valósítsuk meg ezt a nagy, közös küldetést: Isten művének, a teremtett világnak a megóvását.

Ehhez kérjük Isten segítségét Ferenc pápa szavaival:

„Mindenható Isten,
te az egész világmindenségben,
de legkisebb teremtményedben is jelen vagy,
és gyengéd szeretettel veszed körül
mindazt, mi létezik.
Öntsd belénk szereteted erejét,
hogy óvjuk az életet és a szépséget,
tölts el minket békével,
hogy fivérként és nővérként éljünk,
és ne ártsunk senkinek!
Szegények Istene,
segíts, hogy megmentsük azokat,
akik e földön magukra hagyva és elfeledve élnek,
de akik olyan értékesek szemedben!
Gyógyítsd meg életünket,
hogy védelmezői legyünk a világnak,
ne kifosztói,
a szépség terjesztői legyünk,
ne a szennyezésé és a pusztításé!
Érintsd meg azok szívét,
akik csak haszonra törekszenek,
a szegények és a föld kárára!
Taníts meg, hogy felfedezzük minden dolog értékét,
hogy ámulattal tekintsünk rájuk,
hogy felismerjük: szoros egységben vagyunk
minden teremtménnyel
végtelen világosságod felé vezető utunkon!
Köszönjük, hogy minden nap velünk vagy!
Kérünk, légy segítségünkre
az igazságosságért, a szeretetért és a békéért
folytatott küzdelmünkben!”[4]

Budapest, 2024. április 17.

Magyar Katolikus Püspöki Konferencia


[1] Laudato si’, 1.

[2] Laudato si’, 217.

[3] Laudato si’, 219.

[4] Laudato si’, Ima Földünkért.

Forrás és fotó: MKPK Sajtószolgálat

Magyar Kurír

Minden hónap utolsó szerdáján a karitászé a főszerep az EWTN Délelőttben.

Miről lesz ma szó?

👉30 éves a Budapesti RÉV Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat

👉Caritas Junior csoport indult a Veszprém-Főegyházmegyei Egyházmegyi Karitászban

👉Új Karitász-csoport alapult Leveleken

👉Pszichológiai elsősegély nyújtás Katolikus Karitász hálózatában

Tartsanak velünk ma is!

📺: katolikus.tv/elo-adas/

ÁLLATBARÁT NAGYKÖVET PROGRAM

Állatbarát Könyvtár Program-2

A program célja 

Az „Állatbarát Nagykövet” Program célja, hogy elősegítse az állatvédelem és az állatjólét tudatosságának növekedését a bölcsődei, óvodai és iskolai közösségekben. A program arra ösztönzi a pedagógusokat és a gyerekeket, hogy aktív szerepet vállaljanak az állatok védelmében, és közösségükben terjesszék az állatokkal kapcsolatos pozitív üzeneteket. A program az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának szakmai támogatásával működik. 

Résztvevőkre vonatkozó követelmények 

bármely magyarországi vagy határon túli magyar bölcsődében, óvodában, általános- vagy középiskolában, gyógypedagógiai intézményben, gyermekotthonban dolgozó pedagógus vagy szakember, aki elkötelezett az állatvédelem iránt. 

 Tevékenységek 

A program során az „Állatbarát Nagykövetek” a következő tevékenységekben vehetnek részt: 
• projektek és programok szervezése, amelyek az állatjóllétre összpontosítanak, 

• tudatosságot növelő kampányok népszerűsítése az intézményben és a közösségi médiában, 

• rendezvények szervezése, mint például állatvédelmi workshopok, előadások és kiállítások, 

• önkéntes munka helyi állatmenhelyeken vagy állatvédő szervezeteknél, 

• blog vezetése, 

• olvasás népszerűsítése állatvédelemről vagy állatokról szóló kötetekkel.  

Pályázati folyamat 

Pályázatok benyújtása: A pályázatot elektronikus úton lehet benyújtani a jelentkezési lap és az ajánlólevelek beküldésével. A pályázatokat az allatvedelmioktatas@gmail.com e-mail címen fogadjuk. 

Jelentkezési határidő: 2024. május 15. 

Értékelés és kiválasztás: A pályázatokat egy szakértői zsűri értékeli, figyelembe véve az innovációt, az elkötelezettséget és a tervezett tevékenységek hatását. 

Eredményhirdetés: A kiválasztott „Állatbarát Nagykövetek” névsorát nyilvánosságra hozzák, és megkezdődik a program éves ciklusa. Az „Állatbarát Nagykövetek” egy online vagy személyes beiktatási ceremónián vesznek részt, ahol esküt tesznek. 

 Juttatások 

• „Állatbarát Nagykövet” cím és oklevél, amely egy évre szól, 

• szakmai fejlődési lehetőségek, mint például képzések és workshopok, 

• nyilvánosság és médiamegjelenések. 

 Követelmények 

A résztvevőknek évente 2 alkalommal jelentést kell készíteniük a megvalósított projektekről és tevékenységekről, valamint azok hatásáról. 

A programban való részvétel térítésmentes.

Jelentkezési lap LETÖLTÉS

Ajánlólevél LETÖLTÉS

Ebben az évben a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye nyári ministráns táborát július 1-től július-5-ig (hétfő 9 órától-péntek ebédig) tarják Kisvárdán, a Szent László katolikus köznevelési intézményben.

Jelentkezési határidő: június 1.

További részletek:

https://dnyem.hu/…/egyhazmegyei-ministranstabor-julius…/

A SZABADSÁG HANGJA

Egy elképesztő igaz történet egy szövetségi ügynökről, aki veszélyes küldetésre indul, mivel a célja több száz gyermeket megmenteni az emberkereskedők markából.

Jim Caviezel, aki egy szövetségi ügynököt alakít, Tim Ballardot, aki a gyermekekkel kapcsolatos bűntények osztályánál dolgozik már 12 éve, és kezdi elveszíteni a reményt. Megment egy 7 éves kisfiút, akit a lánytestvérével együtt raboltak el brutális emberkereskedők. Amikor a fiú megkéri Timet, hogy mentse meg a testvérét, Tim megtalálja a hivatását: gyermekeket menteni a szexrabszolgaság elől.

„Isten gyermekei nem eladók.” (idézet a filmből)

TEREMTÉSVÉDELMI ⛪programok az idei Zöld Országos Találkozón május 25-én (szombaton):

🌱11.30 – 12.45: Teremtésvédelmi Szekció

Közösségi megoldások az ökológiai válságra – keresztény szemmel (Naphimnusz Egyesület, Szentimrevárosi Egyesület, Ararát)

🌱14:00-19:00 Zöld Forgatag

A Zöld Forgatagon a szervezetek bemutatják magukat, programjaikat, szemléletformáló játékaikat, eszközeiket. Sok szuper szervezet mellett a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület is kint lesz!

🌱17:45-19:00 Élő könyvtár

Beszélgetések élettörténetekről, motivációkról és zöld ügyekről hiteles emberekkel. Itt is találkozhatsz velünk!

https://fb.me/e/1BpmXPEqK

#zöldcivil#civilOT#nagykovácsi#teremtésvédelem

A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye idei gyermeknapi rendezvénye és az egyházmegyei rajzverseny az „Íme, újjáteremtek mindent!” (Jel 21,5) mottóval csatlakozik a Ferenc pápa által meghirdetett Gyermekek Világnapjához, amelyet első alkalommal 2024. május 25-26-án tartanak Rómában ezzel a mottóval.

A népszerű egyházmegyei programok szervezői idén is várják a gyermekeket, hogy lélekben is csatlakozzanak a világ gyermekeihez, hirdetve, jelenvalóvá téve Isten országát. Palánki Ferenc megyéspüspök atya az elmúlt évben a közel ezerfős Egyházmegyei Gyermeknapot „kis mennyországnak” nevezte, mert hiszen „ilyeneké a mennyek országa” (Mt 19,14).

A tavalyi Egyházmegyei Rajzverseny is sokak szívét megnyitotta, akkor 430 alkotás érkezett, vagyis ennyi család vett rész, mélyült el a rajzverseny üzenetében.

Az egyházmegyei rajzversenyre készült pályázatok beküldési határideje: 2024. május 11. (További részletek a cikkben.)

Az Egyházmegyei Gyermeknapot idén is Nagykálló-Harangodon tartják 2024. május 11-én 9:00- 16:00-ig. Jelentkezni a plébánosoknál, vagy a hitoktatóknál lehet.

Mindkét programról bővebb információ kérhető: Kardos György főszervezőtől: kardosgy.61@gmail.com

„Íme, újjáteremtek mindent!”(Jel 21,5) – A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye két gyermekprogrammal is csatlakozik a Ferenc pápa által meghirdetett Gyermekek Világnapjához  

kovacs.agi

Íme, újjáteremtek mindent!” (Jel 21,5). Ez a mottója a Ferenc pápa által meghirdetett Gyermekek Világnapjának, amelyet első alkalommal 2024. május 25-26-án tartanak Rómában. A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye idei gyermeknapi rendezvénye és az egyházmegyei rajzverseny az „Íme, újjáteremtek mindent!” (Jel 21,5) mottóval csatlakozik a világnap üzenetéhez.

A népszerű egyházmegyei programok szervezői idén is várják a gyermekeket, hogy lélekben is csatlakozzanak a világ gyermekeihez, hirdetve, jelenvalóvá téve Isten országát. Palánki Ferenc megyéspüspök atya az elmúlt évben a közel ezerfős Egyházmegyei Gyermeknapot „kis mennyországnak” nevezte, mert hiszen „ilyeneké a mennyek országa” (Mt 19,14).
A tavalyi Egyházmegyei Rajzverseny is sokak szívét megnyitotta, akkor 430 alkotás érkezett, vagyis ennyi család vett rész, mélyült el a rajzverseny üzenetében.

Az egyházmegyei rajzversenyre készült pályázatok beküldési határideje:2024. május 11.
A gyermeki szív és szem egyből észreveszi az életben, a családban, az egyházban, a világban az Istent, az ő szépségét, mindenható erejét, újjáteremtő szeretetét. A szervezők ezeknek a pillanatoknak a megörökítését várják az ez évi rajzpályázaton (részletek a plakáton).

Az Egyházmegyei Gyermeknapot a hagyomány szerint a dombos, erdős, ligetes tájon, Nagykálló-Harangodon tartják 2024. május 11-én 9:00- 16:00-ig. Jelentkezni a plébánosoknál, vagy a hitoktatóknál lehet, bővebb információ kérhető: Kardos György főszervezőtől: kardosgy.61@gmail.com

DSC_5950001

Címoldal fotó: Andrejkovics János
Öröm-hír Sajtóiroda/Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

A „Jöjj, kövess engem” áprilisi kiadványunk

A IX. Keresztény Filmnapokon május 3-5. között a LEVÉL-en kívül még számos más izgalmas keresztény filmet is megnézhetsz, teljesen ingyen.

Gyere, vegyél részt Te is a filmfesztiválon barátaiddal, családoddal, közösségeddel együtt!

#alevél#film#filmnapok

🌱A Naphimnusz Egyesület egy nemzetközi partnerség keretében és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia támogatásával hozta el Magyarországra a Szentatya közreműködésével készült, A levél című filmet.

A LEVÉL – nyilvános vetítés a IX. Keresztény Filmnapokon!

🌱🌱Az alábbi trailer a filmnapokon belül kifejezetten a „mi” filmünkről és a kerekasztal-beszélgetésről szól. Szerintünk nagyon klassz 🙂

És nagyon klassz lesz a filmnapok is! Gyertek értékes filmeket nézni, ingyen!

#alevél#film#filmnapok

—————————

🌱A Naphimnusz Egyesület egy nemzetközi partnerség keretében és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia támogatásával hozta el Magyarországra a Szentatya közreműködésével készült, A levél című filmet.

💚Ha fontosnak tartod a teremtésvédelem ügyét, rendelkezz adód 1%-áról a Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesület javára.

Adószámunk: 18210462-1-43 💚

Már magyarul is hallható A kiválasztottak https://www.magyarhirlap.hu/kultura/20240402-mar-magyarul-is-hallhato-a-kivalasztottak.

Szeretettel várunk mindenkit MÁRCIUS 23-ÁN (szombaton) a Városi Keresztúti imádságunkra.

Indulás 15 órakor a Ráckerti templomból.

Magyar Kurir

Budapest lesz idén a KATTÁRS házigazdája – Ülésezett a püspöki konferencia

HAZAI – 2024. március 7., csütörtök | 10:42

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) március 5-én tartotta tavaszi rendes ülését. A püspökök testülete a szokásoknak megfelelően a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia budapesti székházában gyűlt össze. Az ülésen részt vett Michael W. Banach érsek, Magyarország apostoli nunciusa is.

2024. április 23–25. között nemzeti zarándoklat lesz Rómában, Ferenc pápa 2023-as magyarországi apostoli látogatásának első évfordulóján. A zarándoklat mindhárom napján lesz magyar nyelvű szentmise valamelyik nagy római bazilikában. A zarándoklat első délutánján a Lateráni Bazilikában (16.00), április 24-én, szerdán a Szent Pál-bazilikában (10.00) lesz közös szentmise. A nemzeti zarándoklat zárónapján, április 25-én Ferenc pápa a VI. Pál teremben magánkihallgatáson fogadja a magyar zarándokokat, ezt követően várhatóan 11.00 órakor kerül sor magyar nyelvű szentmisére a Szent Péter-bazilikában.

Az egyénileg érkezők a zarandoklat2024@katolikus.hu e-mail-címen jelezhetik részvételüket.

Ferenc pápa 2025-re jubileumi szentévet hirdetett. A szentév előkészítéseként Ferenc pápa 2024-re meghirdette az Imádság évét. Ehhez kapcsolódóan az egyházmegyék saját programokat, liturgikus eseményeket szerveznek, és erre buzdítják a plébániai, egyházi közösségeket is.

Ferenc pápa döntésének értelmében 2024. május utolsó hétvégéjén tartják Rómában a gyermekek első világnapját.

Az esemény jelmondata: „Íme, újjáteremtek mindent” (Jel 21,5). Az eseményhez kapcsolódóan a Szentatya egy üzenetet is megfogalmazott, melyben arra buzdít, hogy „ne feledkezzetek meg azokról, akik még mindig nagyon kicsik, akik már betegségekkel és nehézségekkel küzdenek kórházban vagy otthon, akik háború és erőszak (…), illetve visszaélések áldozatai. Egyszóval mindazokról a gyerekekről, akiknek a gyerekkorát még ma is kegyetlenül elrabolják.” A programsorozathoz a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia is csatlakozik, több magyarországi egyházmegye szervez színes gyermekprogramokat május utolsó hévégéjén.

2024. szeptember 27–29. között kerül megrendezésre a Katolikus Társadalmi Napok, azaz a KATTÁRS. Az idei esemény házigazdája Budapest lesz, jelmondata pedig: „Légy jelen!”.

A rendezvénysorozat központi témája a katolikus oktatás lesz. A programban többek között – a szentmisék és a dicsőítő est mellett – koncertek, kiállítások, konferencia, kerekasztal beszélgetések és színpadi produkciók kapnak helyet.

2024. szeptember 8–15. között Ecuador fővárosa, Quito lesz a házigazdája az 53. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusnak (NEK). A Szentatya 2021 márciusában adta hozzájárulását ahhoz, hogy a dél-amerikai ország rendezze meg Budapest után a következő NEK-et annak alkalmából, hogy Ecuadort 150 éve ajánlották fel Jézus Szentséges Szívének.

A magány sok idős ember életében keserű valóság, akik gyakran a kiselejtezés kultúrájának áldozatai, ahogyan erre a Szentatya is többször figyelmeztet. Ezért

a püspökök testülete úgy döntött, hogy az MKPK Családbizottsága szervezésében időspasztorációs képzést indít.

Az általuk képzett mentorok feladata többek között az lesz, hogy kis közösségeket, programokat szerveznek helyben, egyházközségi szinten.

A Konferencia immár 13. alkalommal szervez nagyböjti tartósélelmiszer-gyűjtést Tartós szeretet címmel. A hívek felajánlásaikat elhelyezhetik a templomokban vagy leadhatják azokat a Katolikus Karitász honlapján felsorolt gyűjtőpontok egyikén március 3–10. között. Lehetőség van bekapcsolódni a Karitász segítő munkájába online adományozással, vagy a 1356-os telefonszám felhívásával is. Minden hívás 500 forint hozzájárulást jelent a rászorulók támogatásához.

Karitászt Támogató Alapítvány a korábbi évekhez hasonlóan 2024-ben is örömmel fogadja a személyi jövedelemadóból származó +1% felajánlásokat,

melyekkel a hívek is támogathatják a segélyszervezet mindennapi küldetését: hogy személyes szeretettel tehessenek másokért. A Katolikus Karitász jelen van a nélkülöző családok, az idősek, a betegek, a fogyatékkal élők, a szenvedélybetegek és az üldözöttek, valamint a humanitárius katasztrófák áldozatai mellett egész évben. Minden támogatásért köszönettel adóznak.

A Magyar Katolikus Egyház az idei évben is igyekszik segíteni az adakozók tájékozódását az 1%-os kampány során.

A Katolikus Egyház társadalmi szerepvállalását hivatott bemutatni a most indult #nekemezegyhaz sorozat is.

Adója 1+1 százalékáról bárki jogosult rendelkezni, aki személyi jövedelemadó-bevallást ad be. Ezt a rendelkezést megteheti a 24EGYSZA nevű nyomtatvány kitöltésével, illetve az eszja.nav.gov.hu oldalon. A 2018. évben benyújtott, bevett egyház technikai számára szóló nyilatkozat újabb nyilatkozat beadásáig, vagy a nyilatkozat visszavonásáig érvényes, azt 2024. évben is figyelembe veszi a NAV. Kérjük, abban az esetben is tegye meg felajánlását a Magyar Katolikus Egyháznak, ha személyi jövedelemadója bizonyos kedvezmények miatt nulla forint (pl. családi adókedvezmény). Az állam ugyanis a felajánlók számánál ezeket a rendelkezéseket is figyelembe veszi. Az egyházaknak biztosított kiegészítő támogatás feloszlása ugyanis a rendelkezők száma alapján történik, amelybe a nulla forintról szóló felajánlás is beleszámít.

Krisztus a jövőnk – Ferenc pápa apostoli látogatása Magyarországon című díszkötetet a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) megbízásából a Magyar Kurír adta ki. A kötet többek között bemutatja az apostoli látogatás előzményeit, a szervezés egyes fázisait, és teljes terjedelmében közreadja Ferenc pápa magyarországi tartózkodása idején elmondott beszédeit, a hozzá intézett köszöntőket és a tanúságtételeket. A kiadvány végén a látogatás érdekességeibe is bepillantást nyerhetünk.

A díszkötet megrendelhető az Új Ember online könyváruházban, illetve megvásárolható az Új Ember könyvesboltban (Budapest V. kerület, Ferenciek tere 7–8. Nyitvatartás: hétfőtől péntekig 9–18 óráig).

Forrás: Katolikus.hu

Magyar Kurír

Egy ELSŐ, két MÁSODIK és egy HARMADIK helyezéssel tértek haza versenyzőink, az az MINDEN kategóriában dobogós helyezettjeink vannak!

Részletekkel később jelentkezünk.(lásd ÓVODÁSOK-ISKOLÁSOK oldal)

Szeretettel gartulálunk Nekik!